Jak vyrábíme plastové nádrže

Plastové výrobky resp. polotovary se všeobecně vyrábějí z plastových polotovarů, které jsou vyráběny vytláčením, tvárněním, lisováním, stláčením či vstřikováním. Tyto polotovary se dále zpracovávají lepením či svařováním na finální výrobky prodávané spotřebitelům. Při výrobě plastových nádrží jsou využívané polotovary ve formě plastových desek, které se svařují pomocí speciálních svářecích přístroji, nejčastěji speciálním svářecím strojem, tzv. svářecím pravítkem, extruderovými svářečkami a teplovzdušnými pistolemi.

Tlakové sváření strojem STHT2000

Tlakové sváření nebo jinak nazývané i sváření na tupo, funguje na principu, kde se svářecí plochy dotykem s nahřívacím tělesem nahřívají. Svářená plocha základního svářecího materiálu (svářecích desek) musí být svářením opracované do hladka a čista od mechanických nečistot. Základní svářecí materiál se upne do stolu, který je součástí svářecího stroje STHT2OOO, za pomoci svěráků. Takto upnutý svařovací materiál se přitláčí na tavnou lištu tak, aby se po celé délce svářené plochy vytvořil výron materiálu a následně se přitláčí k sobě. Pod tímto tlakem materiál zůstává až do vychladnutí svařovacího spoje. Celý tento proces probíhá podle přesně stanovených norem ČSN, které určují přesný čas, teplotu a tlak ztvárnění v závislosti od tloušťky a použitého materiálu.

Extrudery

Jsou zařízení na sváření plastů s pomocí použití přídavných materiálů, hlavně na sváření PP, PE, PVC, PVDF, ABS, PA, PFAa Nylonu. Jsou to kompaktní zařízení. Díky svojí hmotnosti a rozměrů se využívají především jako montážní zařízení. Dodávají se v různých variantách odlišených velikostí a výkonem.

Sváření s použitím přídavných materiálů

Sváření s použitím přídavných materiálů se využívá všude tam, kde není možné svářet na tupo. Na tento způsob sváření se využívají speciálně teplovzdušné pistole, tzv. extrudery. Sváření tímto způsobem je provázané principem přenosu tepla, které je zabezpečené horkým vzduchem. Jím je nahřívaný svařovaný materiál a i přídavný materiál. Při svařování extrudera je přídavný materiál nahřívaný, resp. až splatifikovaný a následně vytlačený (extrudovaný) prostřednictvím podávací závitovky ven přes svářecí patku. V závislosti na hrubosti svářeného materiálu, tedy od tipu sváru, který je potřeba převést, je potřebné zvolit vhodnou svářecí patku z PTFE, která formuje povrch plastifikovaného materiálu.